Saturday 30 June 2012

SENDIRIAN

bosan sangat...tak ada teman nak berbual...tiba-tiba teringat pula kat blog yang da lama ditinggalkan sepi nie...terigin pula nak mencoret rasa disini...bukan apa...setakat nak menenteramkan jiwa kacau...huhuhu..

'tak tau la mana hala tuju hidupku ini...aku berfikir dan merenung jauh tentang kehidupan yang sedang ku lalui sekarang...sendirian selama beberapa hari nie buat aku berfikir akan kehidupan ku di masa depan...aku  tak melihat di mana arah tuju kerjaya dan kehidupan ku....
semakin lama semakin aku melihat banyak kemerosotan dalam diri ini..usia semakin meningkat tapi aku merasa aku semakin bodoh dan tidak matang dalam membuat keputusan...aduhhhh...kalau berterusan macam nie ...macam manalah nak maju??'

Wednesday 2 May 2012

blog yg x di pedulikan sejak pembentangan berakhir...hahahahahaha...ciannnnnnn.......

Monday 2 April 2012

RANCANGAN MENGAJAR


1.0    PENGENALAN KSPK

Kurikulum standard prasekolah kebangsaan (KSPK) merupakan suatu sistem yang dilaksanakan oleh institusi pendidikan bagi memberikan pendedahan kepada kanak-kanak tentang pembelajaran mengenai pendidikan awal sains dan awal matematik. Usaha yang dilaksanakan ini  merupakan satu inisiatif kerajaan untuk melahirkan warganegara yang celik IT, kreatif, cergas serta berdaya saing. Tedapat enam komponen penting dalam KSPK iaitu tunjang sains dan teknologi, tunjang fizikal dan estetika tunjang komunikasi, tunjang kerohanian, sikap dan nilai, tunjang keterampilan diri dan perkembangan sosioemosi serta tunjang kemanusiaan.

1.1 Rancangan Mengajar

Apakah yang anda tahu mengenai rancangan mengajar? Rancangan mengajar merupakan satu rancangan pengajaran yang dilaksanakan oleh setiap guru prasekolah untuk satu sesi pengajaran dan pembelajaran. Rancangan mengajar ini mengandungi  tunjang yang terkandung dalam kurikulum standard prasekolah kebangsaan prasekolah (KSPK). Pengabungan komponen ini memberikan kesan positif terhadap pembelajaran kanak-kanak kerana ia  dapat  memudahkan proses pembelajaran kanak-kanak dimana kanak-kanak mudah menerima serta memahami isi pengajaran yang disampaikan oleh guru disamping menarik minat kanak-kanak untuk mengikuti sesi pembelajaran.
            Melalui penggunaan tema dalam sesi pengajaran dan pembelajar ia akan lebih memberikan impak yang baik dari segi meningkatkan perkembangan kognitif, fizikal dan sosial kanak-kanak. Penggunaan alat bantu mengajar (ABM) serta alatan teknologi seperti komputer akan menambahkan rancangan mengajar yang dibuat oleh guru menjadi lebih bermakna.

2.0  Isi dan penerangan

                                           
               Rancangan Mengajar


Nama kelas: Tadika Teras Kecemerlangan

Bilangan murid: 25/25 orang murid

Umur : 5 tahun

Minggu, hari: Minggu ke- 13, Jumaat

Tarikh : 30. 03. 2012

Cadangan masa: 08.30 – 09.00 pagi (30 minit)

Tema: Buah- buahan

Tunjang utama: Tunjang Sains Dan Teknologi - Awal Sains (ST)

Tunjang disepadukan: Tunjang Keterampilan Diri Dan Perkembangan sosioemosi (PSE)

Standard pembelajaran utama :(S.T 3.1.3) Mengenalpasti organ deria (mata, hidung, lidah,) dan menyatakan fungsi setiap organ deria ini.
Standard pembelajaran yang disepadukan: (PSE 2.3.6) Berinteraksi dengan yakin.

Objektif pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid boleh;
 (i) Berinteraksi dengan yakin.
(ii). Mengenalpasti setiap fungsi serta dapat menggunakan organ deria degan baik
(iii). Mengetahui rasa buah.

Pengetahuan sedia ada: Murid mengenal beberapa jenis buah-buahan

Penerapan nilai: ingin tahu, yakin, teruja, bersemangat, tekun, mendengar arahan
memberi perhatian, berani.

Alat Bantu mengajar:
Flash kad, kad bergambar,  komputer riba, LCD, buah-buahan, piring, garpu

KBKK: Menjana idea

Langkah/
 Masa
Set induksi ( 5minit)
 8.30pagi-8.35pagi
Aktiviti guru
Aktiviti murid
Catatan/ Abm
-Guru membawa alat bantu
mengajar ke dalam kelas.

-Guru bertanya kepada murid mengenai aktiviti
pembelajaran pada minggu
lalu iaitu mengeja nama
buah-buahan.

-Guru menjelaskan kepada
pelajar mengenai tajuk
pembelajaran hari ini ialah
mengenal fungsi organ deria
mata, hidung dan  lidah bagi
mengenalpasti ciri
dan rasa buah-buahan.
-Murid menumpukan
perhatian terhadap guru.

-Murid memberikan
pelbagai jawapan terhadap
soalan yang diberikan oleh
guru dengan penuh
semangat.

-Murid merasa teruja dan tidak sabar-sabar mengikuti
sesi pengajaran pada hari
ini.
ABM: Komputer,
LCD, buah-buahan

Objektif :-

Nilai: Teruja,
Bersemangat, memberi perhatian.

KBKK: Menjana
idea.
Rasional :-  
Langkah/ Masa
Langkah 1(10 minit)
8.35pagi-8.45pagi
-Guru menunjukkan gambar buah kepada murid.

-Guru memberi penjelasan
kepada murid mengenai
buah-buahan tempatan
kepada murid.

-Kemudian
guru menerangkan setiap
fungsi organ deria yang
digunakan untuk
mengenalpasti rasa sesuatu
jenis buah-buahan.

-Guru bertanya kepada murid
fungsi setiap organ deria. (Contohnya, fungsi organ
lidah.)

-Guru memberi pujian kepada
murid.
-Murid melihat gambar
yang ditunjukkan oleh guru
dengan perasaan ingin tahu.

-Murid mendengar
penerangan yang diberikan
oleh guru dengan penuh
perhatian dan berminat.

-Murid berasa teruja dengan penerangan yang diberikan oleh guru.

-Murid memberikan
pelbagai jawapan dengan
penuh keyakinan.

-Murid berasa gembira
dengan pujian yang
diberikan oleh guru. Murid
tidak sabar-sabar hendak
mengikuti sesi pembelajaran
seterusnya pada hari ini.
ABM: kad
bergambar,

LCD
komputer, flash kad,
buah-buahan

Objektif: (i)

Nilai: yakin, berani,
memberi perhatian,
teruja

KBKK: Menjana
Idea

Rasional: Murid
boleh berinteraksi
dengan yakin dan
baik 
Langkah/ Masa
Langah 2(10 minit)
8.45pagi-8.55pagi
-Guru menyediakan lima
jenis buah-buahan yang telah
siap dipotong terdiri daripada
buah tembikai, mangga, epal,
limau dan pisang. Kemudian guru membahagikan murid
kepada lima kumpulan.

-guru menjelaskan kepada
Murid aktiviti seterusnya
adalah merasa buah dengan
menggunakan deria lidah.

-Guru meminta setiap
kumpulan memberitahu rasa
buah-buahan yang telah
mereka makan.

-Guru memberi pujian dan
bintang kepada setiap ahli
kumpulan.
-Murid membentuk lima
kumpulan.

-Murid bersemangat hendak mengikuti aktiviti yang
dijalankan oleh guru
sebentar lagi.

-Kemudian setiap ahli
kumpulan merasa buah yang
telah disediakan oleh guru
dengan menggunakan deria
rasa.

-Setiap kumpulan datang ke
hadapan dan menceritakan
kepada rakan mengenai rasa
buah yang mereka rasai
sebentar tadi dengan penuh
bersemangat.

-Murid teruja dengan
pemberian bintang dari
guru. Murid menunjukkan
bintang yang diberikan oleh
guru kepada rakan-rakan.
ABM: piring, garpu,
buah-buahan, komputer,

LCD
Objektif: (ii)

Nilai: Mendengar
arahan, kerjasama,
bersemangat, berani,
tekun

KBKK : -

Rasional: Murid
dapat menggunakan
organ deria rasa
dengan baik
Langkah/ Masa
Penutup ( 5minit)
8.55pagi-9.00pagi
-Guru mengimbas kembali
bersama-sama dengan murid
mengenai isi pembelajaran
pada hari ini.

-Guru memberi penerangan
kepada murid akan
kepentingan untuk
menguasai kemahiran
menggunakan organ deria
dalam kehidupan seharian.

-Guru meminta murid
membentuk bulatan dan
menyanyikan lagu buah-
buahan bersama-sama
dengan murid.

-Murid mengimbas kembali
isi pembelajaran hari ini
bersama-sama dengan guru.



-Murid mendengar
penjelasan yang
disampaikan oleh guru
dengan penuh perhatian dan teruja.


-Murid membentuk bulatan. Kemudian guru
menyanyikan lagu buah-
buahan bersama dengan
guru.
ABM: komputer,
LCD, kad bergambar,
buah-buahan, piring
garpu
Objektif : -

Nilai: Mendengar
arahan, memberi
perhatian, tekun,
bersemangat
KBKK : -

Rasional: Murid
boleh menyanyi
dengan baik
































































































































































Impak : 25/25 orang murid telah mencapai objektif, hal ini kerana penggunaan alat bantu mengajar yang menarik minat murid untuk belajar. Walaubagaimanapun, penggunaan ICT perlu digunakan supaya pengajaran dan pembelajaran (P & P) dapat memastikan murid untuk lebih memahami P&P tersebut.

3.0 Rumusan

Berdasarkan pendedahan yang kita dapat mengenai rancangan mengajaran ini dan jika kita melihat dengan terperinci terhadap perkara ini, kita pastinya dapat melihat dengan jelas bahawa rancangan mengajar ini mempunyai kebaikkan dan keburukkannya terhadap proses pengajaran dan pembelajaran (P & P). Terdapat banyak kebaikkan yang dapat dilihat terhadap rancangan mengajar ini. Antaranya adalah ia boleh menarik minat murid untuk belajar, membantu menjadikan aktiviti P & P itu menjadi menyeronokkan dan bermakna. Selain itu rancangan mengajar yang menarik juga dapat meningkatkan perkembangan murid dari segi kognitif, fizikal dan sosial murid. Namun disebalik kebaikkan rancangan mengajar ini terdapat keburukkan rancangan mengajar ini. Penyediaan rancangan mengajar yang merumitkan serta salah akan menyebabkan isi pengajaran yang ingin disampaikan oleh guru tidak akan difahami oleh murid-murid. Namun kebaikkan lebih banyak dilihat daripada kesan buruk mengenai rancangan mengajar ini.
           

Friday 9 March 2012

14 buah-buahan yang berkhasiat untuk tubuh


BUAH TOMATO (TOMATO)
- tomato mengandung vitamin A, B1 dan C.
- tomato dapat membantu membersihkan hati hati dan darah kita.
- tomato dapat mencegah bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. gusi berdarah.
b. rabun senja / rabun ayam.
c. penggumpalan darah.
d. usus tersumbat.
e. kanser prostat dan kanser payudara.



BUAH PEPAYA (PAPAYA)
- pepaya mengandung vitamin C dan provitamin A.
- pepaya dapat membantu memecah serat makanan dalam sistem pencernaan.
- pepaya dapat mebuat lancar saluran pencernaan makanan.
- pepaya dapat menanggulangi atau mengubati beragam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. menyembuhkan luka.
b. menghilangkan infeksi.
c. menghilangkan alergi




BUAH PISANG (BANANA)
- pisang mengandung vitamin A, B1, B2 dan C.
- pisang dapat membantu mengurangi asam lambung.
- pisang boleh membantu menjaga keseimbangan air dalam tubuh.
- pisang dapat  mengubati bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. gangguan pada lambung.
b. penyakit jantung dan stroke
c. stress
d. menurunkan kadar koleterol dalam darah.


BUAH MANGGA (MANGO)
- mangga mengandung vitamin A, E dan C.
- mangga dapat bertindak sebagai disinfektan.
- mangga dapat membersihkan darah.
- mangga dapat  mengubati bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. bau badan / bb / bau tubuh yang tidak enak.
b. menurunkan panas tubuh ketika demam.



BUAH STRAWBERRY (STRAWBERRY)
- strawberi mengandung provitamin A, vitamin B1, B dan C.
- strawberi mengandungi antioksidan untuk melawan zat radikal bebas.
- strawbery memiliki kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. mengubati gangguan kesihatan 
b. menjadi anti virus
c. menjadi anti kanser




BUAH APEL (APPLE)
- apel mengandung vitamin A, B dan C.
- aple dapat membantu menurunkan kadar kolesterol dalam darah.
- apel mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. menjadi zat anti kanser.
b. mengurangi nafsu makan yang terlalu besar.




BUAH JERUK (ORANGE)
- oren mengandung vitamin A, B1, B2 dan C.
- oren mengandung antikanser bagi tubuh.
- oren dapat mencegah dan mengubati bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. mengubati sawan.
b. menurunkan risiko terkena kardiovaskuler, kanser, dan katarak.








BUAH PEAR / PIR (PEAR)

- pear mengandung vitamin C dan provitamin A.
- pear mengandung anti oksidan yang baik untuk menjaga kesihatan.
- pear dapat mencegah bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. menurunkan demam / panas tubuh.
b. mencairkan dan menhilangkan kahak pada batuk berkahak



 BUAH JAMBU BIJI MERAH / JAMBU MERAH (GUAVA)

- jambu merah mengandung vitamin C yang sangat banyak.
- jambu merah mengandungi zat antioxidan dan antikanker.
- jambu merah mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. menurunkan kadar kolesterol darah
b. mengubati infeksi.
c. menjaga mengubati penyakit mulut.
d. memperlancar peredaran darah.
e. melancarkan saluran pencernaan.
f. mencegah konstipasi.




BUAH SEMANGKA (WATERMELON)

- tembikai mengandung vitamin C dan provitamin A.
- tembikai dapat menjadi antialergi.
- tembikai mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
seperti :
a. menurunkan kadar kolesterol.
b. mencegah dan menahan serangan jantung







BUAH MELON (HONEYDEW)

- melon mengandung vitamin C dan provitamin A.
- melon mengandung zat anti kanser dan anti oksidan.
- melon mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. mencegah darah menggumpal.
b. membersihkan kulit.
c. menlancarkan saluran pencernaan.
d. menurunkan kadar kolesterol



BUAH WORTEL (CARROT)

- wortel kaya akan vitamin A.
- wortel baik untuk menjaga kesihatan mata.
- wortel mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. meningkatkan kekebalan dan ketahanan tubuh jasmani.
b. menjaga hati tetap sihat.





BUAH BELIMBING (STAR FRUIT)

- belimbing mengandung vitamin C dan provitamin A.
- belimbing dapat membantu memperlancar pencernaan makanan.
- belimbing mempunyai kegunaan / fungsi kesihatan lain seperti :
a. menurunkan tekanan darah.
b. menurunkan kadar / tingkat kolesterol dalam tubuh.



BUAH NANAS (PINEAPPLE)
- nanas mengandung vitamin B dan C.
- nanas dapat mencegah terkena serangan jantung dan stroke / struk.
- nenas dapat mengubati bermacam penyakit dan gangguan kesihatan lain seperti :
a. menyembuhkan luka.
b. menyembuhkan infeksi pada saluran pencernaan

Thursday 8 March 2012

BUAH-buahan tempatan...



Kuasa Ajaib buah-buahan:



  • Anggur/kismis
    Mengurangkan risiko kanser; strok; penyakit jantung dan hilang ingatan; antipenuaan; antioksidan; antiradang; kesihatan kulit; mata; kardiovaskular; kesihatan gastrik; kesihatan saluran kencing dan penyakit gusi.
  • Buah oren
    Kesihatan jantung; penglihatan; pelalian dan mengurangkan risiko penyakit kanser. Pada masa sama, buah sitrus ini turut memiliki kelebihan sebagai antioksidan; membantu perkembangan otak janin dan mengawal tekanan darah.
  • Buah Epal
    Pengambilannya yang kerap dikatakan dapat mencegah dementia atau nyanyuk; mencegah kenaikan berat badan; menurunkan kolesterol; menentang kanser dan antioksidan.
  • Buah pear
    Bersifat antioksidan; menjaga kesihatan kardiovaskular; antiradang; menjaga kesihatan jantung; menyembuhkan luka dan lebam; membaiki tisu; menjaga kesihatan penglihatan; menentang jangkitan; menyokong transmisi saraf dan melawaskan perut.
  • Pisang kaki
    Menjaga kesihatan penglihatan, melegakan sembelit, cirit-birit, hemoroid (buasir) dan antioksidan.
  • Mangga
    Anti kanser; menjaga kesihatan penglihatan; membantu penghadaman; menjaga kesihatan kulit; membantu membaiki kesihatan seksual; menambah berat badan; menguatkan daya ingatan; berfaedah untuk anemia (kurang darah) dan mencegah selaran panas.
  • Kiwi 
    Buah yang kaya dengan vitamin C dan berasal dari New Zealand ini membantu mengatasi insomnia (sukar tidur); mencairkan darah untuk kesihatan kardiovaskular (menurunkan kolesterol dan trigliserida); membantu membaiki pernafasan kanak-kanak (pendek nafas dan batuk malam); mencegah kerosakan kulit yang menyebabkan kanser kulit; menjaga kesihatan penglihatan; kesihatan kolon dan kesihatan prostat.
  • Pisang 
    Bagi mereka yang mudah stres atau alami tekanan, buah pisang boleh menjadi pilihan. Ini disebabkan ia kaya khasiat antikemurungan (membantu membaiki mood dan tidur); antioksidan; mengawal tekanan darah; meningkatkan daya tumpuan dan menguatkan ingatan; meningkatkan tenaga; menjaga kesihatan jantung; mengurangkan risiko kanser; menentang ulser peptik; melegakan cirit-birit dan sembelit.

khasiat buah-buahan untuk si kecil.



Buah-buahan amat penting kepada kanak-kanak. Ianya kaya dengan pelbagai khasiat. Buah-buahan mengandungi komponen karbohidrat, mineral dan vitamin. Karbohidrat di dalam buah-buahan adalah dalam bentuk gula iaitu menyumbang kepada tenaga untuk tubuh badan.  Selain dari itu, buahan-buahan juga tinggi dengan serat yang membantu dalam mengelakkan masalah sembelit yang seringkali terjadi kepada kanak-kanak.
Kandungan vitamin yang tinggi
Buah – buahan adalah kaya dengan vitamin dan mineral. Kesemua vitamin dan mineral ini adalah sangat penting dalam membina badan yang sihat serta membantu dalam melawan jangkitan kuman. Antara kandungan vitamin yang terdapat di dalam buahan –buahan adalah seperti berikut:
Pisang – Kaya dengan vitamin A, B1, B2 dan C
Mangga – Kaya dengan vitamin A, E & C
Betik – Kaya dengan Vitamin C dan provitamin A
Aneka hidangan
Buah – buahan boleh dinikmati secara mentah atau diproses. Contoh yang telah diproses adalah seperti minuman jus, kek, dan kuih – muih. Kajian menunjukkan bahawa glukosa darah dipengaruhi oleh jumlah gula atau jumlah karbohidrat di dalam hidangan jus, dan bukanlah jenis gula yang terdapat di dalam jus tersebut.  Pertambahan gula di dalam jus minuman turut meningkatkan jumlah kalori dan karbohidrat hidangan minuman tersebut.  Untuk itu pastikan anda mengurangkan penggunaan jumlah gula tambahan di dalam minuman jus si kecil.
Sumber Antioksida
Kebanyakkan buah adalah sumber yang baik bagi serat, yang mana paling banyak terdapat dalam bentuk serat larut. Antioksida adalah sejenis molekul yang turut dikenali sebagai bioflavonoid, ianya sering ditemui bersama asid askorbid secara semulajadi. Banyak kajian menunjukkan bahawa buah-buahan mampu mengurangkan risiko kepada penyakit seperti kanser dan kardiovaskular.
Buah- buahan sitrus dan vitamin C
Antara contoh buah-buahan sitrus adalah seperti lemon, limau dan juga oren. Kebanyakkan buah – buahan ini mengandungi kandungan jus yang sangat tinggi. Buah-buahan sitrus juga sangat terkenal dengan kandungan vitamin C yang tinggi. Sebagai contoh, kandungan vitamin C di dalam sebiji Oren adalah 65mg.  Antara khasiat buah - buahan ini adalah membantu dalam pencernaan lemak selain mengurangkan kandungan kolesterol dalam badan. Buah oren turut mengandungi lebih banyak vitamin A (juga di kenali sebagai beta-karoten) berbanding buah sitrus yang lain. Buah ini juga di percayai dapat melawan jangkitan kuman selain melindungi kita dari penyakit kanser dan menyokong sistem imun.
Hidangan paling mudah
Buah – buahan  juga adalah sejenis makanan yang paling mudah disediakan serta dihadam. Malahan ianya juga mempunyai potensi alergi yang paling rendah (kebanyakkan alergi adalah disebabkan oleh komponen protein sesuatu makanan). Buahan – buahan seperti mangga juga dipercayai dapat menurunkan suhu badan (ketika demam) serta membantu dalam mengurangkan tekanan. Kandungan nutrien yang semulajadi ini juga dapat membantu dalam mengekalkan sistem imun badan kita.
Sungguhpun boleh di makan begitu sahaja (tanpa perlu dikupas), anda perlulah pastikan buah-buahan tersebut telah dicuci terlebih dahulu sebelum diberikan kepada si kecil. Ini dapat mengelakkan dari sebarang kotoran yang mungkin terdapat pada permukaan buah tersebu

Thursday 23 February 2012

TO BE HAPPY,
SOMETIMES YOU HAVE TO FORGET ABOUT WHAT'S GONE,
AND LOOK FORWARD TO WHAT COMING NEXT.